İklim Krizi ile Mücadele Etmenin 10 Yolu

Kanıtlar reddedilemez: Sera gazı emisyonlarını azaltmak için hemen harekete geçmezsek, iklim değişikliğinin yol açacağı en kötü senaryoların önüne geçemeyiz.

Dünya şu anda sanayi öncesi dönemden 1,2°C daha sıcak. Bir derecenin her parçası önemlidir. Araştırmalar, 2°C'lik küresel ısınmayla birlikte daha yoğun kuraklıklara ve daha yıkıcı sellere, daha fazla orman yangınına ve daha fazla fırtınaya sahip olacağımızı gösteriyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres'in son BM Taraflar İklim Değişikliği Konferansı'nda (COP26) söylediği gibi, " Narin gezegenimiz pamuk ipliğine bağlı. Hala iklim felaketinin kapısını çalıyoruz. Acil durum moduna geçme zamanı, yoksa net sıfıra ulaşma şansımız sıfır olacak.”

Durum iç karartıcı olabilir. Fakat iyi haber şu. Bu hikâyeyi değiştirmek için bireyler olarak yapabileceğimiz halen daha çok şey var.

İklim acil durumu hepimizden bir eylem bekliyor. UNEP İklim Değişikliği Koordinatörü Niklas Hagelberg göre “ 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmamız gerektiğini ve herkesin bu hedefte bir rolü olduğunu belirtti.” “Biz bireyler olarak tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmeli ve bizi temsil edenlere - işverenlerimize, politikacılarımıza - hızla düşük karbonlu bir dünyaya geçmeleri için baskı yapmalıyız."

İklim çözümünün bir parçası olmanın 10 yolu:

1. Sorunu Duyurun

Arkadaşlarınızı, ailenizi ve iş arkadaşlarınızı karbon kirliliğini azaltmaya teşvik edin. 1 milyar insana pratik adımlar atması için ilham vermeyi ve liderlerini iklim konusunda daha cesur davranmaya davet etmeyi amaçlayan “Bizi de dahil edin” (Count Us In) gibi küresel bir harekete katılın. Platformun organizatörleri, 1 milyar insan harekete geçerse, küresel karbon emisyonlarını yüzde 20'ye kadar azaltabileceklerini söylüyor. Veya BM'nin iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik konulu #ActNow (Hemen harekete geç) kampanyasına kaydolabilir ve bu kritik küresel tartışmayı fikirlerinizle destek verebilirsiniz.

 2. Siyasi Baskıyı Sürdürmeye Devam Edin

Emisyonları ve karbon kirliliğini azaltma çabalarını desteklemek için yerel politikacılar ve işletmeler için lobi yapın. Count Us In bunun nasıl yapılacağına dair bazı kullanışlı ipuçları bulunmaktadır. Önem verdiğiniz bir çevre sorunu seçin, belirli bir değişiklik talebine karar verin ve ardından yerel temsilcinizle bir toplantı ayarlamaya çalışın. Korkutucu görünebilir ama fikirleriniz duyulmalı. İnsanlık iklim acil durumuyla mücadelede başarılı olacaksa, politikacılar çözümün bir parçası olmalıdır. Baskıya devam etmek hepimizin elinde.

3. Ulaşımınızı değiştirin

Ulaşım, tüm sera gazı emisyonlarının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor. Dünya genelinde birçok hükümet, seyahati karbondan arındırmak için politikalar uyguluyor. 
Sizler de bir başlangıç yapabilirsiniz: Arabanızı evde bırakın ve mümkün olduğunca yürüyün veya bisiklet kullanın. 
Mesafeler çok fazla ise toplu taşıma araçlarını tercih edin - tercihen elektrikli seçenekleri -. 
Araba kullanmak zorundaysanız, yolda daha az araba olması için başkalarıyla arabanızı paylaşmayı teklif edin. Çizginin dışına çıkın ve bir elektrikli araba satın alın. Yaptığınız uzun mesafeli uçuşların sayısını azaltın.

4. Enerji Kullanımızını Kontrol Altında Tutun

Yapabiliyorsanız, sıfır karbonlu veya yenilenebilir bir enerji sağlayıcısına geçin. Çatınıza güneş panelleri kurun. Daha verimli olun: Mümkünse ısıtmanızı bir veya iki derece azaltın. Aletleri ve ışıkları kullanmadığınız zamanlar da kapatın.  Daha güzeliyse en başta en verimli ürünleri satın alın (ipucu: bu size para kazandıracak!). 
Çatı katınızı veya çatınızı yalıtın: Bu sayede kışın daha sıcak, yazın daha serin olacak ve biraz da tasarruf edeceksiniz.

5. Diyetinizi Gözden Geçirin

Daha fazla bitki bazlı yemek yiyin. Vücudunuz ve gezegen size teşekkür edecek. Bugün, dünyadaki tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 60'ı hayvan otlatmak için kullanılıyor ve birçok ülkede insanlar sağlıklı olandan daha fazla hayvan kaynaklı gıda tüketiyor. Bitki açısından zengin diyetler, kalp hastalığı, felç, diyabet ve kanser gibi kronik hastalıkları azaltmaya yardımcı olmaktadır.

6. Yerel Yerlerden Alışveriş Yapın ve Sürdürülebilir Ürünler Satın Alın

Yiyeceklerinizin karbon ayak izini azaltmak için yerel ve mevsimlik yiyecekler satın alın. Bu sayede bölgenizdeki küçük işletmelere ve çiftliklere yardım edecek, nakliye ve soğuk zincir depolama ile ilgili fosil yakıt emisyonlarının azalmasına katkıda bulunacaksınız. 
Sürdürülebilir tarım, geleneksel tarıma göre :
•    yüzde 56'ya kadar daha az enerji kullanır, 
•    yüzde 64 daha az emisyon oluşturur 
•    daha yüksek düzeyde biyolojik çeşitlilik sağlar. 
Bir adım daha ileri gidin ve kendi meyve, sebze ve bitkilerinizi yetiştirmeyi deneyin. Yetiştirdiğiniz bitkileri bahçeye, balkona ve hatta pencere pervazına dikebilirsiniz. Komşularınızı dahil etmek için mahallenizde bir topluluk bahçesi kurun.

7. Gıdaları İsraf Etmeyin

Üretilen tüm gıdaların üçte biri ya kayboluyor ya da israf ediliyor. UNEP'in Gıda İsrafı İndeksi 2021 Raporuna göre, insanlar küresel olarak her yıl 1 milyar ton gıdayı israf ediyor. Bu da küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 8-10'una tekabül ediyor. 

  • Sadece ihtiyacınız olanı satın alarak israftan kaçının. 
  • Satın aldığınız gıdaların yenilebilen her kısmından yararlanın. 
  • Pirinci ve diğer temel gıdaları pişirmeden önce porsiyon boyutlarını ölçün, 
  • Yiyecekleri doğru bir şekilde saklayın (varsa dondurucu kullanın), 
  • Atıklar konusunda yaratıcı olun, 
  • Arkadaşlarınızla ve komşularınızla fazlalıkları paylaşın ve yerel bir yiyecek paylaşım planına katkıda bulunun. 
  • Yenmeyen kalıntılardan kompost yapın ve bahçenizi gübrelemek için kullanın. Kompostlama, çevresel etkileri azaltırken organik atıkları yönetmek için en iyi seçeneklerden biridir.

8. İklim Yanlısı Giyinin

Moda endüstrisi, küresel karbon emisyonlarının yüzde 8-10'unu oluşturuyor - tüm uluslararası uçuşlar ve deniz taşımacılığının toplamından daha fazla -. "Hızlı moda", kıyafetlerin hızla çöplüklere atılmasına sebebiyet veren, kullanılıp atılan bir kültür oluşturdu. Fakat bizler bunu değiştirebiliriz. Daha az yeni kıyafet satın alın ve daha uzun süre giyin. Sadece bir kez giyilecek yeni ürünler satın almak yerine, özel günler için sürdürülebilir etiketler arayın ve kiralama hizmetlerini kullanın. Önceden sevdiğiniz kıyafetleri geri dönüştürün ve gerektiğinde onarın.

9. Ağaç Dikin

Her yıl yaklaşık 12 milyon hektar orman yok oluyor. Ormansızlaşma, tarım ve diğer arazi kullanımı değişiklikleriyle birlikte küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 25'inden sorumludur. Hepimiz, bireysel veya toplu olarak ağaç dikerek bu eğilimi tersine çevirmede rol oynayabiliriz. Örneğin,  Plant-for-the-Planet (Gezegen için Ağaç Dik) girişimi, insanların dünya çapında ağaç dikimine sponsor olmalarına imkan veriyor.

Kara ve okyanusların bozulmasını durdurmak, biyolojik çeşitliliği korumak ve ekosistemleri yeniden inşa etmek için küresel bir girişim olan  UN Decade on Ecosystem Restoration (BM Ekosistem Restorasyonu ) kapsamında başka neler yapabileceğinizi görmek için bu UNEP kılavuzuna göz atın.

10. Gezegen Dostu Yatırımlara Odaklanın

Bireyler ayrıca karbon kirliliğine sebep olan endüstrilere yatırım yapmayan finans kurumlarını seçerek tasarrufları ve yatırımları aracılığıyla değişimi teşvik edebilirler. Bu, piyasaya net bir mesaj gönderir ve halihazırda birçok finans kurumu daha etik yatırımlar sunarak, paranızı inandığınız amaçları desteklemek için kullanmanıza ve inanmadıklarınızdan kaçınmanıza imkan tanır. Finansal kurumunuza sorumlu bankacılık politikalarını sorabilir ve bağımsız araştırmalarda nasıl sıralandığını öğrenebilirsiniz.

UNEP, Paris Anlaşması'nın küresel sıcaklık artışını 2°C'nin çok altında tutma hedefini desteklemekte ve sanayi öncesi seviyelere kıyasla -güvenli olmayı- 1,5°C'yi hedeflemektedir. 
Bunu yapmak için UNEP, Altı Sektörlü bir Çözüm geliştirdi. Altı Sektör Çözümü, Paris Anlaşması taahhütleri doğrultusunda ve iklim istikrarı arayışında sektörler arasında emisyonları azaltmaya yönelik bir yol haritasıdır. 
Belirlenen altı sektör şunlardır: Enerji; Sanayi; Tarım ve Gıda; Ormanlar ve Arazi Kullanımı; Ulaşım; Binalar ve Şehirler.

Kaynak: https://www.unep.org/news-and-stories/story/10-ways-you-can-help-fight-climate-crisis